Bioderma
Manifestomuz
Deniz Canlılarını
Koru Hareketi
Bioderma Olarak
Ne Yapıyoruz?
Sen Deniz Canlıları İçin
Neler Yapabilirsin?
Su Altı Yaşamına
Birlikte Destek Olalım!
Paylaş
tssf

Bioderma olarak Marmara Denizi’ndeki kırmızı mercanları müsilajdan temizledik!

MANİFESTOMUZ


Bioderma Photoderm ile su altı ekosistemine destek olmak mümkün!

Marmara Denizi’nin geleceği bizim elimizde!

Denizlerimizi temiz tutarak ve bu konuda farkındalık yaratarak Marmara Denizi’ni hep birlikte kurtarabiliriz!

Ne yazık ki Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve bu kirliliğin su altı yaşamı üzerindeki etkileri giderek artıyor. İklim değişikliği gibi etkenler de Marmara Denizi başta olmak üzere tüm denizlerimizin ve dolayısıyla hepimizin geleceğini etkiliyor. Müsilaj gibi su altı ekosistemini tehdit eden çevresel sorunlar Marmara Denizi’ndeki tüm canlıların yok olmasına neden olurken aslında bizlerin, çocuklarımızın dünyasını da yok ediyor. İşte tam da bu nedenle, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için bireyler ve kurumlar olarak birlikte hareket etmeliyiz!

Önümüzde başka bir yol yok!

Biz Bioderma olarak bu konunun ne kadar hassas olduğunu biliyor ve ürünlerimizi denizdeki yaşama zarar vermeyen formülasyonlarla değiştirerek su altı ekosistemini korumaya destek oluyoruz. Manifestomuzda yer alan “Çevreyi önemse, çünkü dünya senin evin” yaklaşımıyla müsilajın temizlenmesi ve su altı yaşamının desteklenmesi için özveriyle çalışıyoruz. Çevresel harekete destek olmak için gelirimizin önemli bir bölümünü, yine deniz ekosisteminin korunmasına yönelik projelere harcıyor ve deniz canlılarının korunması için önemli bir kaynak oluşturuyoruz. Yarattığımız kaynak, su altı yaşamının Amazon Ormanları olan mercan resiflerinin korunmasından, su altı temizlik çalışmalarına kadar uzanan çeşitli doğa dostu faaliyetlerde kullanılıyor ve su altı ekosistemine yaşam sağlıyor!

Cildi, çevreyi ve toplumu her geçen gün daha fazla önemseyerek gelecek nesillere daha güzel ve huzurlu bir dünya bırakmak için yılmadan çalışırken senin de desteğinle bu yolda yalnız yürümediğimizi bilmek istiyoruz.

Henüz geç değil, sürdürülebilir bir dünya hala mümkün!

Hadi, Marmara Denizi’ni hep birlikte kurtaralım!

#DenizCanlılarınıKoru

DENİZ CANLILARINI KORU HAREKETİ


Bioderma, NAOS markası olarak felsefemizden yola çıkarak ekobiyoloji yaklaşımı ile geliştirdiğimiz her formülün, cildimiz kadar doğaya da saygılı olmasına özen gösteriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir parçası olarak ürünlerimizin etkileşim içerisinde bulunduğu deniz ekosistemine saygılı, deniz canlılarına zarar vermeyecek içerikler ile geliştirilmesine dikkat ederek çevreyi önemsiyoruz.

Özellikle son zamanlarda daha da büyük tehdit altında olan deniz canlıları için harekete geçtik. Su altı belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan’ın önderliğinde Marmara Denizi önceliğimiz olacak şekilde deniz ekosistemini korumak ve içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmaya katkıda bulunmak adına, kollektif adımlarla büyüyecek bir hareket gerçekleştiriyoruz.

BIODERMA OLARAK NE YAPIYORUZ?


BIODERMA, dermatolojik güneş koruması ile cilt ekobiyolojisi, deniz yaşamı gibi etkileşim halinde olduğu tüm ekosistemlere saygı duyan bir bakış açısına sahiptir.

Oktinoksat, oksibenzon gibi silikonlar ve bazı filtreler -başta mercanlar olmak üzere- deniz yaşamı için zararlıdır. Mercanlar, tatlı su planktonları, deniz çayırları gibi tüm su altı ekosistemi çevre dostu güneş kremi kullanılmamasından olumsuz etkilenmekte ve toksik güneş filtrelerinin zararlı etkilerine maruz kalmaktadır.

Biz BIODERMA olarak bu zararlı içerikleri ürün formülasyonlarımızda kullanmıyoruz ve “Önce Önemse” felsefesi ile çıktığımız yolda cildinizi, çevreyi ve toplumu önemsiyor, sürdürülebilir bir gelecek için biz de bir adım atıyoruz. Çevresel harekete destek olmak için gelirimizin önemli bir bölümünü, yine deniz ekosisteminin korunmasına yönelik projelere harcıyor ve deniz canlılarının korunması için önemli bir kaynak oluşturuyoruz. Yarattığımız kaynak, su altı yaşamının Amazon Ormanları olan mercan resiflerinin korunmasından, su altı temizlik çalışmalarına kadar uzanan çeşitli doğa dostu faaliyetlerde kullanılıyor ve su altı ekosistemine yaşam sağlıyor! Sen de neler yaptığımızı daha yakından görmek istersen belgeselimizi izleyebilirsin!

Detaylı Bilgi

SEN DENİZ CANLILARI İÇİN NELER YAPABİLİRSİN?


#DenizCanlılarınıKoru diyerek çıktığımız bu yolda sen de Deniz Elçisi olarak bu projeye destek verebilir ve bu hareketin bir parçası olabilirsin. Peki sürdürülebilir bir gelecek için atabileceğin bazı basit adımları biliyor musun?

Evsel Atıkları Ayrıştır

Alternate Text
 • Çöp olarak değerlendirdiğin her şey aslında çöp değildir. Çöp olarak nitelendirdiğin atıkların geri dönüştürüleceğini göz ardı etme!
 • Evsel atıkların; başta denizler olmak üzere tüm su ekosistemine karışarak bu ekosistemlere zarar vermemesi için çöplerini ayrıştırmayı unutma! Cam, kağıt, plastik, metal ve organik atıkları her atık türü için ayrılmış olan çöp kutularına at!
 • Yakın çevrede atık türleri için ayrılmış çöp kutuları bulamıyorsan ilgili görevlilerin, atık türlerini kolaylıkla ayırt edebilmesi için çöp poşetlerinin üzerine büyük harflerle hangi tür atık olduğunu yazabilirsin. Daha kalıcı bir sonuç elde etmek için belediyelerin ilgili birimlerini durumla ilgili bildirebilirsin.
 • 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Dolayısıyla kızartma yağlarını lavaboya dökmek yerine belediyelerin ilgili birimlerine teslim ederek geri dönüşüme kazandırabilir, tüm su ekosisteminin korunmasına yardımcı olabilirsin.

Kullan At Ürünleri Hayatından Çıkar

Alternate Text
 • Streç film, kâğıt havlu, poşet, pipet, pet şişe, kahve filtresi gibi günlük hayatta sıklıkla kullandığın tek kullanımlık ürünlerin doğa dostu alternatiflerini tercih edebilirsin!
 • Kâğıt kahve filtresi yerine, yıkanabilir kumaş filtre, streç film yerine saklama kabı, market poşeti yerine file ya da bez çanta, plastik pipet yerine cam pipet, kâğıt havlu yerine yıkanabilir bezler tercih ederek, ortaya çıkan atığı minimuma indirebilirsin!
 • Tek kullanımlık bardaklar yerine termos kullanarak sürdürülebilir doğa dostu adımlar atabilirsin!
 • Seçme şansın varsa yıkanabilir kumaşlardan üretilmiş maskeleri tercih edebilirsin. Tek kullanımlık maskelerin daha çok tıbbi atık demek olduğunu unutma! Kullandığın maskeler ile işin bittiğinde mümkünse tıbbi atık kutularına at.
 • Eğer böyle bir imkanın yoksa, maskeni %1 oranında çamaşır suyunda bekleterek atabilirsin!

Çevreni Bilinçlendir

Alternate Text
 • Çevre kirliliği toplumsal bir sorun ve her ne kadar bireysel olarak dikkatli davransan da çevre kirliliğine neden olan birini gördüğünde o kişiyi ikaz etmeyi unutma.
 • Yetkili kurum ve kuruluşlardan çevre problemlerinin çözümlerine yönelik bilgiler edin, edindiğin bilgileri oku ve bu bilgileri paylaş, kulaktan kulağa aktarılacak bu bilgilerin yayılma hızı seni şaşırtacak!
 • Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu çevre problemlerine yönelik faaliyetlerde bulunuyor ve çözüm önerilerini sunuyor, aklında bulunsun!

Kıyıları ve Plajları Koru

Alternate Text
 • Kıyılarımızda yerlere atılan her atık, ne yazık ki denize ulaşmakta. Atıklarını kıyılarda bırakmak yerine çöpe atarak çevreni koruyabilirsin!
 • Plajlarımızı ve sahillerimizi evin gibi düşün! Plajlara bıraktığın her atık deniz kirliğine yol açmakta!

Bilinçli Tüketim Hayat Kurtarır

Alternate Text
 • Seçtiğin markaların ne kadar çevre dostu olduğunu araştır. Çevre dostu ürünleri tercih ettiğinden emin ol!
 • Ürünlerin üzerinde geri dönüştürülebilir simgesinin olduğundan emin ol!
 • Tercih ettiğin güneş kremlerinin içeriklerinin suda çözünüp çözünmediğini ve bu içeriklerin deniz ekosistemi için zararlı içerikler olup olmadığını incele!
 • Çevre dostu olduğuna inandığın ya da araştırmaların sonucu çevre dostu olduğunu öğrendiğin markaları çevrenle paylaş!

DENİZ ELÇİSİ OL, DESTEK VER!


10 sorudan oluşan testimizin en az 8 tanesini doğru yanıtlayan kişiler testin sonunda 25 Naos Puan kazanacak ve isimlerine özel ‘Deniz Elçisi’ sertifikasına sahip olacaklar! Deniz Elçilerinin görevi aramıza yeni Deniz Elçilerinin katılmasını sağlayarak bu testin daha fazla çözülmesini sağlamak, daha fazla farkındalık yaratmak.

Teste başlamadan önce deniz canlılarına ait bilgiler için Bioderma resmi sitesini ziyaret edebilir ya da hemen soruları çözmeye başlayabilirsin.

Kampanya Koşulları Naos Stars’a Git Teste Başla

DENİZ CANLILARINI KORU PROJESİ'NE DESTEK VER!


Deniz canlılarını ve su ekosistemini korumak için çevreyi önemseyen Photoderm ürünlerini tercih ederek bu hareketin bir parçası olabilirsin.
NAOS Stars uygulamasını indirerek Photoderm ürünlerinden alabilir, su ekosisteminin ve deniz canlılarının korunması için sen de destek olabilirsin!
Siteye Git

SU ALTI YAŞAMINA BİRLİKTE DESTEK OLALIM!


Sen de Deniz Elçisi olarak #DenizCanlılarınıKoru hareketine katıl, hem farkındalığı artır, hem de su altı ekosistemine dost ürünler kullanarak çevrene örnek ol!

Deniz Elçisi Ol

#DenizCanlılarınıKoru


DenizCanlılarınıKoru.com web sitesini paylaşarak sen de Marmara Denizi ve deniz canlıları için harekete geç!

Daha fazla kişinin bu projeden haberdar olması için sen de paylaş!